Skip to Content

Bishop Filippo Iannone, O. Carm.

Filippo Iannone 1.jpg

Vicegerent of the Diocese of Rome, Italy

The Holy Father, Benedict XVI, on Jannuary 31st, 2012 has nominated to one of the most senior positions in the Diocese of Rome, Italy, His Excellency Bishop Filippo Iannone, O.Carm. (Brun), who up until now has been Bishop of the Diocese of Sora-Aquino-Pontecorvo.  He has been bishop there since the 19th June 2009. Together with this new office, the Pope has conferred on him the title of Archbishop.

Rome is the Pope’s Diocese to which he nominates the Cardinal Vicar and the “Vicegerente”. Together with the assistant bishops they are responsible for the normal pastoral running of the Diocese.

His Excellency Bishop Filippo Iannone, O.Carm., was born in Naples on December 13, 1957. He entered the Carmelite Order on August 1st 1976 right after high school. He entered the novitiate at the community of San Martino ai Monti in Rome and made his first vows on October 1, 1977.  He professed his solemn vows on  October 15, 1980 at community of Carmine Maggiore in Naples  and was ordained priest on June 26, 1982 in Naples, Italy.

Bishop Filippo Iannone, O.Carm has a Bachelor degree of Theology at the Pontifical Theological Faculty of Southern Italy and Ph.D in Canon Law at the Pontifical Lateran University.  He earned a graduate diploma in law at the Institute of Tribunale della Sacra Romana Rota. He also attended some specialization courses at some departments of the Holy See.

In the Order of Carmel he has held various positions; as commissariat procurator from 1985 to 1988, bursar from 1988 to 1991, commissariat councilor from 1988 to 1994 and Chairman of the Commission for the revision of the Constitutions from 1989 to 1995.
In the Archdiocese of Naples he has held the following offices: Tribunal of the Diocese of Naples from 1990 to 1994, Episcopal Vicar for the pastoral zone IV from 1994 to 1996 and Vicar General from 1996 to 2001. He was also a professor of Canon Law at the Pontifical Theological Faculty of Southern Italy, some Institutes of Religious and Federico II University of Naples.

He was elected titular bishop of Nebbi and appointed auxiliary of Naples on April 12th, 2001. On May 26 of the same year he was ordained a bishop. On  June 19, 2009 he was appointed bishop of Sora-Aquino-Pontecorvo.

Currently, he is a member of the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura, a consultant for the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life. He is member of the Committee on Legal Affairs and Chairman of the Committee of liturgy of Italian Episcopal Conference.

 

Piazza S. Giovanni in Laterano 6/a,

00184 Roma,

ITALY

 

Date 

Event 

Title 

13 Dec 1957

Born

Naples

1 Oct 1977

Simple Professed

Order of Carmelites

15 Oct 1980

Solemn Professed

Order of Carmelites

26 Jun 1982

Ordained Priest

Order of Carmelites

12 Apr 2001

Appointed

Auxiliary Bishop of Napoli {Naples}, Italy

12 Apr 2001

Appointed

Titular Bishop of Nebbi

26 May 2001

Ordained Bishop

Titular Bishop of Nebbi

19 Jun 2009

Appointed

Bishop of Sora-Aquino-Pontecorvo, Italy

31 Jan 2012 Appointed Vicegerent of the Diocese of Rome, Italy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



page | by Dr. Radut